
The Udor Delta 75 VA is a 3-cylinder medium/high-pressure diaphragm spray pump delivering up to 79 L/min (20 GPM) at 38 bar (560 PSI). Built with anodised aluminium construction and stainless steel liquid-handling parts, it features an integrated pulsation dampener, control unit with adjustable pressure regulator, dual ball-valve outlets, manual dump lever and pressure gauge as standard. Self-priming and safe to run dry, the Delta 75 VA is popular on larger sprayers and with contractors for twin-gun operation.
| Cylinders | 3 |
| Max Flow Rate | 79 L/min (20 GPM) |
| Max Pressure | 38 bar (560 PSI) |
| Max Speed | 550 RPM |
| Inlet Port | 1-1/4″ Hose Barb |
| Outlet Ports | (2) 1/2″ Hose Barb |
| Bypass | 3/4″ Hose Barb |
| Diaphragm | GREENTECH (Std) / Buna-N (Opt) |
| Dimensions | 13.5″L x 14.0″W x 12.0″H |
| Weight | 21 kg (46 lb) |
View parts catalogues, datasheets, and service manuals:
AES Waterblasters carries a comprehensive range of genuine spare parts for this product. We stock seals, valves, plungers, bearings, and all common service items. Contact us on 09 271 4782 or visit our Auckland showroom for parts enquiries.
The Udor Delta 75 VA is a 3-cylinder medium/high-pressure diaphragm spray pump delivering up to 79 L/min (20 GPM) at 38 bar (560 PSI). Built with anodised aluminium construction and stainless steel liquid-handling parts, it features an integrated pulsation dampener, control unit with adjustable pressure regulator, dual ball-valve outlets, manual dump lever and pressure gauge as standard. Self-priming and safe to run dry, the Delta 75 VA is popular on larger sprayers and with contractors for twin-gun operation.
| Cylinders | 3 |
| Max Flow Rate | 79 L/min (20 GPM) |
| Max Pressure | 38 bar (560 PSI) |
| Max Speed | 550 RPM |
| Inlet Port | 1-1/4″ Hose Barb |
| Outlet Ports | (2) 1/2″ Hose Barb |
| Bypass | 3/4″ Hose Barb |
| Diaphragm | GREENTECH (Std) / Buna-N (Opt) |
| Dimensions | 13.5″L x 14.0″W x 12.0″H |
| Weight | 21 kg (46 lb) |
View parts catalogues, datasheets, and service manuals:
AES Waterblasters carries a comprehensive range of genuine spare parts for this product. We stock seals, valves, plungers, bearings, and all common service items. Contact us on 09 271 4782 or visit our Auckland showroom for parts enquiries.
My partner and I own a small water blasting company on Waiheke Island, and these guys have gone above and beyond to help us fix and solve all the issues...
Our AES Trailer mounted Water blasters are used every day, and just keep on going. They are great machines.
Thanks so much for your help. I will call the office to order that part. It is an absolutely amazing machine (AES Electroblast) So reliable and does a fantastic job.
